23 10 2010

Tretman örnekleri

HAMAM FİLMİ TRETMAN ÖRNEĞİ

Francesco, Roma'da yaşayan bir iç mimardır. Bir gün Türk Konsolosluğundan kendisine bir mektup gelir ve yıllar önce İtalya'dan Türkiye'ye göçen teyzesinin ölümü ile kendisine bir hamamın kaldığını öğrenir. Hamamı satmak için birkaç günlüğüne İstanbul'a gelir. Burada teyzesiyle beraber yaşayan Türk ailesiyle tanışır. Bu aile Francesco'ya miras kalan hamamı gösterirler fakat hamam kullanılmayacak haldedir. Francesco, teyzesinden kalan eşyalara bakarken teyzesinin yazıp da İtalya'ya göndermediği mektupları bulur. Bu mektuplarda teyzesinin neden İstanbul'da kalıp İtalya'ya dönmediğini ve bu şehrin teyzesini nasıl olup da etkileyip bir İstanbul aşığı yaptığını öğrenir

Francesco, Türk ailesinin oğluyla son derece iyi anlaşmaktadır.Mehmet, Francesco'ya İstanbul'u gezdirir ve bir hamama götürür.Francesco hamamdan çok etkilenir ve kendisinin de böyle bir hamama sahip olduğu aklına gelir. Francesco da teyzesi gibi yavaş yavaş bir İstanbul aşığı olmaya başlamıştır. Bu arada hamamı almak isteyen bir müşteri çıkmıştır. Francesco hamamı satmak için alıcının ofisine gider, fakat hamamı almak isteyen firmanın amacı hamamla beraber çevredeki evleri de alıp buraları yıktıktan sonra alışveriş merkezi kurmaktır. Francesco firmanın bu amacını öğrendikten sonra son anda hamamı satmaktan vazgeçer. Mahalleli de Francesco’dan güç alıp evlerini satmaktan vazgeçer.Francesco Türk ailesiyle beraber kullanılmaz halde olan hamamı restore edip tamir ettikten sonra kullanılır hale getirmeyi başarır.

Francesco'nun eşi Anita, Francesco'nun İtalya'ya dönüş süresini uzatmasının ardından İstanbul'a gelir. Anita’nın amacı Francesco’dan boşanmak istediğini ve işlemlerin başlamasını istediğini söylemektir. Anita 'nın kafasında İstanbul hakkında önyargılar vardır. Fakat bir iki gün içerisinde bütün önyargılar kafasından kalkar. Francesco’yla tekrar denemek isterler fakat alkollü oldukları bir gece kavga edip boşanma kararı alırlar. Anita, Francesco'nun yanından ayrılırken, Francesco teyzesinin mektuplarını okuması için Anita'ya verir. Anita mektupları okuyunca çok etkilenir ve İstanbul'a başka bir gözle bakar. Bu arada hamam ve çevresindeki evler satılmadığından alışveriş merkezi kurulamamıştır. Mahalleliye gözdağı vermek için firma bir adamı Francesco'yu bıçaklaması için tutar. Francesco bıçaklanarak öldürülür. Hamam artık Anita'ya kalmıştır. Kocasından kalan hamamdan ve İstanbul'dan ayrılamayarak tıpkı Francesco'nun teyzesi gibi İstanbul aşığı ve hamam sahibi bir İtalyan olarak yaşamını İstanbul'da sürdürmeye karar verir.

42636
0
0
Yorum Yaz